Ponad tysiąc wagonów różnego typu znajduje się w portfelu zamówień do produkcji świdnickich Wagonów. W czwartek odbioru setnego wagonu otwartego do przewozu samochodów, dokonała niemiecka firma logistyczna BLG. To pierwszy etap realizacji zamówienia opiewającego na 350 sztuk. Wagonami ze Świdnicy można przewozić niemal wszystko. -W zależności od zamówienia produkujemy wagony cysterny, węglarki, wagony kryte i otwarte do przewozu samochodów, wagony platformy do blachy w zwojach, do przewozu kruszyw, wagony specjalne ze ścianami przesuwnymi oraz komponenty wagonowe, np. wózki czy aluminiowe ściany przesuwne – mówi rzeczniczka firmy, Elżbieta Borowiak. Zakład przetrwał wielkie burze dziejowe i światowe kryzysy. W roku 1998 większościowy pakiet akcji firmy, został przejęty przez liczący się w branży, amerykański koncern The Greenbrier Companies. -„Wagony” to fabryka z tradycjami – podkreśla Elżbieta Borowiak. Przed II wojną światową funkcjonował tutaj zakład naprawczy dla wagonów kolei niemieckich. Po roku 1945 profil warsztatu naprawczego został zachowany, ale naprawiano tu skromne zasoby zniszczonych kolei polskich. Od 1951 roku do dzisiaj produkuje się w zakładzie wagony towarowe. Zmieniał się tylko status własnościowy. Początkowo przedsiębiorstwo państwowe, od 1992 spółka akcyjna przejęta w 1998 przez Greenbrier.
W latach słabszej koniunktury (przełom lat 80-tych i 90-tych), kiedy skończyła się produkcja dla wschodniego sąsiada, poza wagonami produkowano również kontenery i maszyny rolnicze. Od 1998 roku, gdy pakiet własnościowy przeszedł w ręce Amerykanów, sytuacja firmy jest stabilna. – Nawet gdy nadszedł światowy kryzys 2008 roku, nasz portfel zamówień był pełny i zawierał wtedy ponad 1000 wagonów -zaznacza rzeczniczka. Unormowana sytuacja oznacza stabilne zatrudnienie. Obecnie w „Wagonach” pracuje 880 osób oraz około 130 pracowników firm zewnętrznych. – Nie ma u nas dużej rotacji, a pracownicy poza wynagrodzeniem mogą liczyć na wsparcie funduszu socjalnego, szkolenia, zaplecze sanitarne BHP, stołówkę a w przypadku pracy w warunkach szkodliwych posiłki regeneracyjne – dodaje Elżbieta Borowiak. -Wiele patentów, nowoczesne rozwiązania techniczne, to wynik ciężkiej, twórczej pracy naszej kadry technicznej, która blisko współpracuje z każdym klientem nad stworzeniem optymalnej konstrukcji wagonu. Później potrzebna jest bliska współpraca kadry inżynieryjnej z produkcją, tak żeby narysowany i skalkulowany w skomplikowanych programach komputerowych wagon zmaterializował się. A wymagania odnośnie bezpieczeństwa i ekonomiki naszych produktów stale rosną– podkreśla rzeczniczka. Dewizą Greenbrier Europe jest dobra jakość wykonania i dostawa zamówionych wagonów na czas. Większość produkcji jest kierowana do państw Europy Zachodniej.
źródło: 30minut
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej