Prawdziwego pecha mają mieszkańcy domów przy ul. Tunelowej.
Przez wiele lat walczyli z ciężarówkami, przewożącymi urobek z kamieniołomu w Rybnicy Leśnej. Wywalczyli naprawę nawierzchni, światła przy wjeździe do tunelu, ograniczenie godzin przejazdu i systematyczne sprzątanie ulicy. Odetchnęli zwłaszcza lokatorzy budynku z Tunelowej 2, nieco odsuniętego od głównej trasy przejazdu. Radość jednak nie trwała długo. Kilkanaście metrów za budynkiem rozpoczął działalność skład opału. Mieszkańcy czuli pismo nosem. Już wiele tygodni wcześniej zaczęli interweniować u radnego Jerzego Krzyżowskiego, by sprawdzał w Urzędzie Miejskim, czy nie zagraża im uciążliwe sąsiedztwo. Przeczucie ich nie zawiodło. Na początku września do późnej nocy z bocznicy kolejowej, położonej kilkanaście metrów od ich budynku, do późnej nocy rozładowywano kilkadziesiąt wagonów z węglem. Interweniowała policja.
– Hałas był nie do wytrzymania. Nie spaliśmy prawie całą noc – mówią ludzie. Teraz boją się, że tak już będzie zawsze. A przez dziesiątki lat musieli znosić najpierw dymiącą koksownię, potem hałas ciężarówek z kamieniem, a teraz – skład opału. -W tym rejonie w ogóle nie powinno się stawiać domów mieszkalnych – mówi urbanista miejski, Robert Szymala. -Okolice dworca Wałbrzych Główny zawsze były terenem przemysłowym. Dawniejsi przemysłowcy pobudowali tam domy, by mieć pracowników w zasięgu ręki. Domy były, to ludzie mieszkali. I tak zostało do dziś, a mieszkańcy muszą znosić różne uciążliwości – dodaje. Sytuację utrudnia fakt, że w pobliżu jest bocznica kolejowa, a rejon ten nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że brak jest szczegółowych wytycznych, na temat prowadzonej tam działalności. Właściciel składu, Krzysztof Płoński, jest zdumiony pretensjami mieszkańców. – Tylko raz trochę się przedłużył wyładunek. Poza tym jednym przypadkiem, skład jest otwarty do 17, potem jest już cisza. A okoliczni lokatorzy mają blisko po węgiel, z czego chętnie korzystają. Poza tym to nie jest strefa uzdrowiskowa, o czym wiadomo od dziesięcioleci – wyjaśnia. Dodaje, że jego firma Alanex działa na rynku od 20 lat i nigdy nie było zastrzeżeń. Najbardziej rozczarowana jest Anna Pierzchniak, która mieszka przy Tunelowej od niedawna. Liczyła, że znajdzie tu spokój i ciszę, tymczasem z jej okien rozciąga się widok taki: w oddali malownicze wzgórza, a blisko - czarne góry węgla.
źródło: 30minut
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej