Mało która dzielnica Wałbrzycha ma takiego pecha, jak Lubiechów. Ze zdobyczy cywilizacji mieszkańcy mają tam tylko elektryczność. Gaz? Ponoć był przed wojną. Woda? Tylko w studni, pod warunkiem że lato nie jest zbyt suche. Kanalizacja? Szambo, albo płynący przez Lubiechów strumyk. Co prawda kolektory sanitarne już są, ale do przyłączenia trochę czasu upłynie. Jakby tego wszystkiego było mało, to mieszkańcy ul. Lisiej, tej za torami, od wojny nie mogą się doprosić utwardzenia drogi. – Całe życie w gumiakach chodzimy – mówią Regina Klimas, Jadwiga Dembosz i Ewa Paśko.
Próśb i petycji o wylanie kawałka asfaltu nawysyłali się tyle, że zliczyć nie można. A czasem boją się nawet o bezpieczeństwo. – Są sytuacje, po większych deszczach, że do niektórych gospodarstw nawet karetka, czy straż pożarna nie dojedzie – mówią ludzie. Na domiar złego droga, nie dość, że błotnista i dziurawa, to jeszcze jest nieoświetlona. – Postawili nowe lampy za strefą, gdzie psa z kulawą nogą się nie spotka, tylko samochody przemykają, w dodatku zaraz te lampy rozkradli, a u nas, gdzie ludzie chodzą z pracy do domu, ciemno, choć oko wykol – narzekają.
Sprawa ul. Lisiej jest znana w Zarządzie Dróg i Komunikacji. – Ul. Lisia ma trzy odgałęzienia. Jedno z nich, to droga gminna i tam jest asfalt. Pozostałe, choć noszą tę samą nazwę, to drogi wewnętrzne. Musielibyśmy dostać zlecenie od gminy, wtedy moglibyśmy wykonać tam remont. Ale raczej nie ma na to szans w najbliższym czasie – wyjaśnia Anna Porada, wicedyrektor ZDiK. Kiedyś powstał projekt odbudowy tej drogi, zainspirowany planami wykonania w tym miejscu kanalizacji i wodociągu. Ale dokumentacja dawno się zdezaktualizowała. – Rzeczywiście, były kiedyś takie plany. Gmina chciała zrobić wodociąg i drogę, my mieliśmy wykonać kanalizację. Ale potem gmina się z tych planów wycofała, została tylko nasza kanalizacja – tłumaczy Zdzisław Dobrowolski z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. I nie daje większych nadziei na podjęcie tych prac w najbliższym czasie. Może za rok, czy dwa. – Tym bardziej nie ma co liczyć na utwardzenie drogi, skoro w planie jest wodociąg i oświetlenie. Nie można najpierw robić drogi, żeby ją potem rozkopywać – dodaje Dobrowolski.
- Takie mamy korzyści z tego, że jesteśmy częścią dużego miasta. Gdybyśmy byli wsią, już dawno byśmy skorzystali, na przykład z Programu Odnowy Obszarów Wiejskich.
Ale jesteśmy metropolią, więc pozostaje nam tylko czekać na zmiłowanie boże – podsumowuje Wojciech Raczkowski.
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej