Mieszkania w dawnym szpitalu dziecięcym na Gaju. To pomysł kandydującego na prezydenta Wałbrzycha, Patryka Wilda z komitetu Nowoczesny Wałbrzych. Pieniądze na remont i adaptację mogłyby pochodzić z nowych zasad polityki mieszkaniowej w mieście. – Sprzedaż za jeden procent, po remoncie na własny koszt, nie rozwiąże problemu – podkreśla Wild.
Jego zdaniem, uchwały podjęte przez Radę Miejską Wałbrzycha w sprawie zmian w gospodarowaniu lokalami komunalnymi nie dadzą oczekiwanych efektów. – Zwykły, średniozamożny wałbrzyszanin nie dostanie kredytu hipotecznego na remont nie swojego mieszkania. Pozostaje mu drogi kredyt komercyjny – przekonuje kandydat. Na mieszkania, według Wilda można przeznaczać także inne, świecące pustkami, obiekty w Wałbrzychu, na przykład budynek po Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Niepodległości. W dawnym szpitalu przy ul. Moniuszki mogłoby powstać nawet 100 mieszkań. – Adaptacja tych budynków na inne cele, to koszt kilkunastu mln zł – przestrzega przedstawiciel właściciela budynków, Andrzej Stążka, zastępca dyrektora szpitala do spraw technicznych. To wałbrzyski szpital jest teraz, po restrukturyzacji sprzed paru lat, właścicielem obiektów przy ul. Moniuszki. Od dwóch lat kompleks wystawiony jest na sprzedaż. – Zero zainteresowania – mówi Stążka. Dodaje jednocześnie, że każdy pomysł racjonalnego zagospodarowania tego terenu może liczyć na wsparcie.
- Pieniądze ze sprzedaży mieszkań w mieście można sukcesywnie przeznaczać na adaptacje budynków poszpitalnych – przekonuje Wild. Jego zdaniem, korzystne byłoby sprzedawanie też mieszkań zadłużonym najemcom. – Dług byłby wliczony w cenę mieszkania. Rozłożony na raty dawałby szansę na spłatę. Można w ten sposób odzyskać co najmniej połowę zaległości – dowodzi Wild. Jego zdaniem, w ciągu roku bez większych problemów można będzie wyremontować i adaptować jeden budynek z poszpitalnego terenu.
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej