Wałbrzyskie stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej powołało do życia i uruchomiło Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości. Wydzielona jednostka stowarzyszenia wspierać będzie osoby chcące uruchamiać własną działalność gospodarczą oraz mikro i małych przedsiębiorców. Już teraz inkubator rozpoczął udzielanie pożyczek oraz działalność szkoleniową. Pożyczki udzielane są bez oprocentowania, a szkolenia prowadzone są w Inkubatorze nieodpłatnie.
Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej jest jedną z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w Wałbrzychu. Od 2004 roku prowadzi działalność wspierającą rozwój przedsiębiorczości, pomaga osobom bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia, krzewi idee współpracy partnerskiej i rozwoju spółdzielczości Przedsiębiorczości - mówi Arkadiusz Czocher prezes organizacji. - Całość działań prowadzonych przez inkubator pokrywana jest ze środków własnych stowarzyszenia - dodaje.
Głównym narzędziem komunikacji i wsparcia przygotowanym w ramach Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest jego strona internetowa (www.inkubatorsudecki.pl). To właśnie tam, można znaleźć wszystkie informacje związane z działalnością inkubatora. W codziennej pracy nad poprawnością jego funkcjonowania czuwa Marcin Szewczak. – To nad czym chcemy się skupić w pierwszej kolejności to organizacja szkoleń z zakresu księgowości dla mikro i małych przedsiębiorców oraz rozwijanie funduszu pożyczkowego- mówi dyrektor SIP. Mikro i małe firmy mogą starać się w Inkubatorze o tzw. szybkie pożyczki do wysokości 10 tysięcy złotych. Pieniądze pożyczane są przez inkubator bez żadnych prosocjalnej. – W ciągu 7 lat działalności udało nam się zgromadzić niezbędne doświadczenie, sprzęt i kadrę ekspercką, które teraz postanowiliśmy wykorzystać w celu utworzenia w Wałbrzychu Sudeckiego Inkubatora centów i opłat przygotowawczych, jednak pożyczka nie udzielana jest na dłużej niż 2 miesiące. – Chodzi nam o to, aby udrożnić przepływy finansowe w małych firmach. Wiemy, że na lokalnym rynku gospodarczym coraz większy krąg zatacza spirala zadłużanie pomiędzy firmami i ich klientami. Nasze pożyczki mają za zadanie udrożnić płynność finansową małych przedsiębiorców - tłumaczy Marcin Szewczak. W inkubatorze można także liczyć na pomoc prawną i porady eksperckie. – Każdy z naszych ekspertów, których można znaleźć na stronie internetowej inkubatora, ma przydzielony adres mailowy. Tą drogą można zadawać ekspertom pytania. Będziemy się starali jak najszybciej udzielać na nie odpowiedzi deklaruje dyrektor jednostki. Przy współpracy z ekspertami inkubator przygotował też cykl szkoleń tematycznych dla wszystkich zainteresowanych własnym biznesem. Tematy szkoleń zostały tak podzielone, aby mogły z nich skorzystać zarówno osoby myślące o założeniu własnego interesu, jak i funkcjonujący już na rynku przedsiębiorcy. – Dla osób chcących zakładać własną działalność gospodarczą mamy propozycje związane z nauką biznesowego myślenia. Chcemy pokazywać nie tylko zalety, ale także wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej wynikające z praktyki biznesowej. To ważne, aby decyzję o własnym biznesie podejmować świadomie, mając na uwadze fakt, że inwestujemy w to przedsięwzięcie pieniądze, czas i pracę – mówi Arkadiusz Czocher.
W najbliższym czasie Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości przeprowadzi m.in. szkolenia z zakresu tworzenia biznes planów, wyboru form opodatkowania dla firmy, zewnętrznych źródeł finansowania własnej działalności gospodarczej, skutecznej reklamy oraz zasad przydzielania funduszy unijnych dla przedsiębiorców. Inkubator podjął też współpracę ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu, Powiatowym Urzędem Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości w PWSZ im Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. – Ta współpraca ma za zadanie przede wszystkim wymianę informacji, klientów oraz kadry merytorycznej- mówi Marcin Szewczak. W niedługim czasie Inkubator ma zamiar pozyskiwać, a następnie użyczać młodym przedsiębiorcom lokale do funkcjonowania ich firm na preferencyjnych warunkach. Okres inkubacji w takim lokalu nie będzie mógł być jednak dłuższy niż 12 miesięcy. Osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości zapraszamy na stronę internetową www.inkubatorsudecki.pl.
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej