Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, nie stroni od bezpośrednich rozmów ze swoimi podopiecznymi. Niedawno spędził cały dzień w Wałbrzychu, na czym skorzystali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Z przyszłymi pedagogami rozmowa toczyła się wokół tematu przemocy i dyskryminacji rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Marek Michalak przypomniał, że dzieci mają swojego rzecznika już od 12 lat, a on sam pełni tę funkcję od lat trzech. Chwalił sobie współpracę z parlamentem.
- Posłowie z uwagą zapoznają się z raportami, które przygotowuje moje biuro. Muszę przyznać, że nasze postulaty są traktowane z całą powagą, a ostatnia ustawa o przeciwdziałaniu przemocy spełniła moje oczekiwania - mówi rzecznik. Marek Michalak z przykrością przyznał, że akty przemocy wobec dzieci, to nadal częste zjawisko, ale też zwiększyła się czujność i wrażliwość społeczeństwa.
- Wiele spraw nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie postawa ludzi - sąsiadów, przyjaciół, czy po prostu przechodniów – podkreśla Michalak. W 2010 roku biuro rzecznika praw dziecka podjęło ok. 20 tys. interwencji, przeprowadziło 113 kontroli i złożyło 116 wniosków do komisji sejmowych. Przedstawiciele rzecznika uczestniczyli w 160 sprawach sądowych. Mimo nawału pracy, Marek Michalak ceni sobie osobiste kontakty ze swoimi podopiecznymi. Szczególnie chętnie spotkał się z przyszłymi pedagogami, ludźmi, którzy będą musieli borykać z problemami wychowawczyni w coraz trudniejszym świecie.
- Oni mogą się zetknąć z niebywale trudnymi sytuacjami. Chciałbym, aby umieli mądrze wybrać metody pracy, znaleźć rozwiązania, nie iść na łatwiznę. To duży wysiłek, bo programy nauczania nie dają gotowych przepisów na uporanie się z trudnościami - podkreśla Michalak. Rzecznik praw dziecka wziął także udział w rozstrzygnięciu konkursu literacko- plastycznego „Moja Mama”, którego organizatorką, już od 5 lat, jest posłanka Katarzyna Mrzygłocka. Uczniowie z radością powitali swojego rzecznika.
Na zakończenie pobytu Marek Michalak spotkał się z samorządami szkolnymi. Uczniowie przedstawili wyniki pilotażowego badania w wybranych szkołach, dotyczącego świadomości dzieci i młodzieży w dziedzinie ich praw i obowiązków.
– Nie jest z tą świadomością źle, ale możemy to uznać za początek dyskusji o poprawie komunikacji między dziećmi i dorosłymi. Niesłychanie popularne niegdyś powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają” całkowicie straciło rację bytu - podkreśla rzecznik praw dziecka.
380 zawodników z 68 klubów rywalizowało w miniony weekend w Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz kobiet. MULKS Junior Dzierżoniów w tych zmaganiach reprezentowały Gaja Krzesińska (43 kg), Lena Błażkiewicz (53 kg), Weronika Radzińska (65 kg), Nadia Kurcab (69 kg) i Lena Statkiewicz (73 kg).
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejHKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejWładze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
czytaj więcej